Povolení k odběru není třeba, pokud k odběru nevyužívá zvláštního technického zařízení, pro jehož provoz je třeba dodávat elektrickou, mechanickou nebo jinou energii.
Povolení k odběru není rovněž potřeba, pokud je odebraná voda dodávána třetí osobou jako „zboží“ (např. vodárenskou společností, která si pro svoji činnost povolení zajišťuje sama, apod.).
Vodoprávní úřad je část obecního/městského/krajského úřadu (většinou se jedná o odbor životního prostředí), který má na starosti vodní hospodářství. Podle druhu a způsobu užívání povrchových nebo podzemních vod jsou v prvním stupni příslušní k rozhodování buď obecní/městské nebo krajské úřady.
Povrchová voda je voda, která se přirozeně vyskytuje na zemském povrchu (řeky, potoky, rybníky, jezera, voda v odstavných ramenech vodních toků, apod.), popř. po přechodnou dobu může téci i pod povrchem (např. zatrubněný potok), nebo naopak v nadzemních vedeních (např. akvadukt).
Podzemní voda je voda, která se přirozeně vyskytuje pod zemským povrchem v zemských dutinách a zvodnělých vrstvách. Podzemní voda se může jímat ve studních či vrtech (typy studní: kopaná studna, vrtaná studna, zářezy apod.).
Povolení k přímému odběru podzemních nebo povrchových vod se může dotýkat např. následujících subjektů:
drobných živnostníků – zahradnictví, myčky, čištění ulice apod.
fyzické osoby v zemědělských usedlostech – dobytek, chov drobného zvířectva, zalévání, mytí apod
zemědělců – zavlažování, napájení zvířat
rybníkářů – odběr vody pro napouštění rybníků, sádek, líhní, vodních nádrží
provozovatelů veřejných koupališť (napouštění)
provozovatelů lyžařských areálů (zasněžování = výroba sněhu vodními děly)
fyzických osob – odběr podzemní vody (pitné či užitkové účely); odběr povrchové vody (zalévání, WC, apod.)
a dalších.
Ten, kdo odebírá povrchovou nebo podzemní vodu bez příslušného povolení, vystavuje se sankčnímu postihu (pokutě), která může činit v případě:
fyzické osoby až 50 000 Kč
právnické osoby nebo fyzické osoby podnikající až 10 000 000 Kč
Ke dni 1. ledna 2008 zanikne platnost těch povolení k odběru povrchových nebo podzemních vod, která byla vydána a nabyla právní moci do 31. prosince 2001. Povolení vydaná od 1. ledna 2002 platí i nadále. Povolení vydaná do 31. prosince 2001, která nabyla právní moci až po 31.12.2001, jsou také stále platná.Právní moc by měla být vyznačena na konkrétním povolení. V případě pochybností o datu nabytí právní moci je třeba obrátit se na příslušný vodoprávní úřad, resp. na orgán, který povolení vydal.
Zánik povolení k odběru podzemních nebo povrchových vod se tedy nevztahuje na:
· povolení vydaná od 1.1.2002
· povolení, která byla sice vydaná do 31.12.2001, ale právní moci nabyla až po 31.12.2001
· povolení k odběrům podzemních vod ze zdrojů určených pro individuální zásobování domácností pitnou vodou
Podrobnosti v sekci "Ke stažení" včetně odkazu na www stránk
Číst dále...