Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

První rozhodnutí o stavbě Slapské přehrady pochází již z roku 1933. Tehdy měla být jednou z tzv. štěchovických přehrad, ale realizace byla odložena. V roce 1949 byla stavba znovu schválena, došlo k vypracování nového projektu a ještě v témže roce začaly práce na odtokovém tunelu, příjezdových silnicích a na sídlišti.
Elektrárna byla postavena v letech 1949 - 55. Přehrada je umístěna v úzké soutěsce na konci Svatojánských proudů a má originální konstrukční řešení. Pod čtyřmi přelivy 15 x 8 m s kapacitou 3 000 m3/s je přímo v tělese hráze umístěna strojovna elektrárny, veškeré pomocné provozy a administrativní místnosti. Hráz přehrady je vysoká 65 metrů. Před zatopením nádrže byl proveden podrobný průzkum dotčeného území a řada drobných historických objektů byla přesunuta nad úroveň zátopové čáry.
Nad přehradou vzniklo jezero o obsahu 270. mil. m3 , o ploše 14 km2 (jiné prameny zas uvádějí  plochu 1162,6 ha) a délce 44 km a stalo se oblíbeným letním rekreačním územím pro obyvatele hlavního města Prahy. Přes jezero byly vybudovány tři nové silniční mosty u Vestce, Cholína a Živohoště.
Plně automatizovaná elektrárna má instalována 3 soustrojí s Kaplanovými turbínami pro spád 56 m a vyrábí špičkovou elektrickou energii a podílí se na řízení výkonové bilance celostátní energetické soustavy. Na plný výkon je schopna najet za 136 vteřin. Z centrálního dispečinku ve Štěchovicích se dle potřeby celostátní energetické soustavy dálkově reguluje výkon slapské elektrárny. Kolísání odtoku z elektrárny Slapy vyrovnává nádrž ve Štěchovicích spolu s nádrží ve Vraném.
Plavební zařízení není na VD Slapy dořešeno. Lodě do hmotnosti 2 t jsou přes vodní dílo přepravovány na speciálních podvozcích tažených traktorem. A pár technických údajů z různých zdrojů, které se trochu liší, takže navrhuji, ať si každý sám dojde osobně přeměřit a zkontrolovat.
délka hráze: 260 m (nebo 360 dle jiného zdroje)
Výška hráze nad terénem: 60 m
Zatopená plocha: 1162,6 ha  ( nebo z jiného zdroje 1392 ha při maximálním vzdutí)
Délka vzdutí: 44 km
šířka v koruně: 26 m
největší hloubka: 53 m
celkový objem nádrže: 270 mil. m3

Vzduch voda

Poslední komentáře

 • VLTAVA RUN 2023 (12.5.2024)

  Dobrý den, v kalendáři akcí je zapsána akce omylem na 12.6. Mohl by to, prosím, někdo opravit na ...

  Číst dále...

   
 • Teplota vody Slapské přehrady

  Opraveno. Do několika minut se hodnoty budou zobrazovat správně.

  Číst dále...

   
 • Teplota vody Slapské přehrady

  Dobrý den, Chtěla bych se zeptat zda je měření správné? Asi tam bude nějaká chybka

  Číst dále...

Poslední inzeráty