Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Muzeum Křížovnický špýchar

spycharPokud Vás zajímá historie života prostého venkovského obyvatelstva středního Povltaví, rozhodně navštivte jednu z poboček Hornického muzea v Příbrami, situovanou do Křížovnického špýcharu v Prostřední Lhotě nedaleko obce Chotilsko.

Ve čtyřpodlažním kamenném objektu špýcharu, původně historickém majetku rytířského řádu Křižovníků s červenou hvězdou, naleznete poměrně značné množství zemědělských strojů i drobného zemědělského nářadí a předmětů užívaných v domácnostech místních rolníků, dále interiér lidového obydlí, vesnické hospody a rovněž tak předměty spojené s řemeslnou a domáckou výrobou na vesnici. Součástí expozice je též malá výstava archeologických nálezů a dokladů k působení Křížovnického řádu v regionu. Vystavené předměty pocházejí především z okolí Chotilska, a Nového Knína a jsou převážně z 19. a první třetiny 20. století. Kamenný Křižovnický špýchar v Prostřední Lhotě je datován rokem 1770 a je součástí zdejšího hospodářského statku, jenž patřil řádu Křižovníků s červenou hvězdou.
Špýchar patří mezi hodnotné hospodářské objekty období baroka nacházející se ve vesnickém prostoru v jižní části středních Čech.
spychar2Pro dopravu ze Slap n./Vlt. je v tomto případě velice vhodné využít kolo, jelikož se jedná o velice pěknou a nenáročnou trasu. Výlet do muzea Křížovnický špýchar je vhodné spojit s výstupem na rozhlednu nad nedalekou obcí Mokrsko vzdálenou asi 2 km chůze po značené trase. Parkoviště pro motorizované návštěvníky muzea i rozhledny je situováno přímo před budovou špýcharu.

Otevírací doba
Květen - sobota, neděle, svátky 9 – 16
Červen - září úterý - neděle, svátky 9 – 17
Říjen - sobota, neděle, svátky 9 – 16

www.muzeum-pribram.cz
Poloha na mapě

Vzduch voda

Poslední komentáře

 • Dopis od Družstva pro rekreační bydlení

  Tak se asi stalo to, co zde bylo pred deseti lety napsano. V katastru pozemku patricich se objevila plomba ...

  Číst dále...

   
 • Zápis do ZŠ Slapy (16.4.2020)

  Možná dorazí i inspekce!? Že Vás to ještě nepřešlo, ach jo. Už se tím bavíme téměř všichni. Možná ...

  Číst dále...

   
 • Zápis do ZŠ Slapy (16.4.2020)

  Děkujeme paní Patricii za upozornění. Hrubky opravíme co nejdřív.

  Číst dále...

Poslední inzeráty