Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

VE Slapy

Jen málokdo ví, co vlastně znamená slovo "slap". Pamětníci starých vorařských časů jej vysvětlovali různě a dnešní slovníky a encyklopedie uvádějí pouze:
slap - plesknout ,
slap - obvykle bývá spojen s říční peřejí,
slapy může označovat slapové síly - periodické deformace Země či jiného velkého kosmického tělesa.
A jelikož naše Slapy patří k Vltavě, přikláníme se k vysvětlení, že je to peřej, která se žene přes nějaký velký kámen v řece a těch prý bývalo ve Svatojánských proudech plno. Výraz "slap" používali voraři pro ten kámen a vodě, co se přes něj valila říkali "slapnice". Poslední takový je prý občas vidět i dole pod přehradou, kousek od vjezdu do elektrárny.

První rozhodnutí o stavbě Slapské přehrady pochází již z roku 1933. Tehdy měla být jednou z tzv. štěchovických přehrad, ale realizace byla odložena. V roce 1949 byla stavba znovu schválena, došlo k vypracování nového projektu a ještě v témže roce začaly práce na odtokovém tunelu, příjezdových silnicích a na sídlišti.
Elektrárna byla postavena v letech 1949 - 55. Přehrada je umístěna v úzké soutěsce na konci Svatojánských proudů a má originální konstrukční řešení. Pod čtyřmi přelivy 15 x 8 m s kapacitou 3 000 m3/s je přímo v tělese hráze umístěna strojovna elektrárny, veškeré pomocné provozy a administrativní místnosti. Hráz přehrady je vysoká 65 metrů. Před zatopením nádrže byl proveden podrobný průzkum dotčeného území a řada drobných historických objektů byla přesunuta nad úroveň zátopové čáry.
Nad přehradou vzniklo jezero o obsahu 270. mil. m3 , o ploše 14 km2 (jiné prameny zas uvádějí  plochu 1162,6 ha) a délce 44 km a stalo se oblíbeným letním rekreačním územím pro obyvatele hlavního města Prahy. Přes jezero byly vybudovány tři nové silniční mosty u Vestce, Cholína a Živohoště.
Plně automatizovaná elektrárna má instalována 3 soustrojí s Kaplanovými turbínami pro spád 56 m a vyrábí špičkovou elektrickou energii a podílí se na řízení výkonové bilance celostátní energetické soustavy. Na plný výkon je schopna najet za 136 vteřin. Z centrálního dispečinku ve Štěchovicích se dle potřeby celostátní energetické soustavy dálkově reguluje výkon slapské elektrárny. Kolísání odtoku z elektrárny Slapy vyrovnává nádrž ve Štěchovicích spolu s nádrží ve Vraném.
Plavební zařízení není na VD Slapy dořešeno. Lodě do hmotnosti 2 t jsou přes vodní dílo přepravovány na speciálních podvozcích tažených traktorem. A pár technických údajů z různých zdrojů, které se trochu liší, takže navrhuji, ať si každý sám dojde osobně přeměřit a zkontrolovat.
délka hráze: 260 m (nebo 360 dle jiného zdroje)
Výška hráze nad terénem: 60 m
Zatopená plocha: 1162,6 ha  ( nebo z jiného zdroje 1392 ha při maximálním vzdutí)
Délka vzdutí: 44 km
šířka v koruně: 26 m
největší hloubka: 53 m
celkový objem nádrže: 270 mil. m3

Vzduch voda

Poslední komentáře

 • Omezení provozu na silnici č. II/102 - (rok 2020)

  nedá mi to :lol: : https://www.youtube.com/watch?v=djFcjDyaZNY

  Číst dále...

   
 • Uzavírka silnice II/102 ve Štěchovicích

  Prosím zapomeňte na jízdu v době uzavírky kopcem mezi Slapy a Štěchovice, majitel lesů (Lesy Slapy?) ...

  Číst dále...

   
 • Uzavírka silnice II/102 ve Štěchovicích

  Dobry den. V části "úřední deska" je menu z názvem "Uzavírka silnice č. II/102 - Štěchovice - Slapy..." ...

  Číst dále...

Poslední inzeráty