Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Boží muka na křižovatce u Buše

Mnozí o nich víme, ale pro vzrostlé stromy v letních měsících zcela sloup zakrývající, si jich již málokdy všimneme. Osudy této historické stavby na okraji obce Buše dlouhá léta obestíralo tajemství. Až při studiu historické kroniky obce Buš a fotokroniky obce Slapy jsem narazil na pár zajímavých momentů přibližujících osudy těchto božích muk. Není toho moc, ale rozhodně je to zajímavé.

Doba i důvody výstavby těchto božích muk se podle různých pramenů různí. Dle Rozcestí s božími mukami v roce 1909.soupisu památek v království českém, uskutečněném biskupem Antonínem Podlahou,  byl sloup postaven na památku konce 30leté války v ˝ 17. století. Postaven měl být zbožnými občany obce Buš. Podle jiných pramenů by mohl být sloup z doby tereziánské, z období kdy v tomto kraji zuřil mor.

Sloup byl postaven na místě krásného rozhledu do kraje, na malé vyvýšenině, u historické silnice spojující Slapy a Buš. O sloup se prý starali a průběžně ho opravovali majitelé pole v jehož cípu stál. Poslední opravu před výstavbou silnice zajistil sloupu Jan Listík z č.p. 1.

V souvislosti s výstavbou nové silnice do Svatojanských proudů (dnešní silnice vedoucí z křižovatky u Buše k autokempu na Skalici a na Ždáň) byla boží muka rozebrána a přenesena o několik metrů vedle. Stála totiž přímo uprostřed uvažované odbočky k Vltavě. Rozebrání se uskutečnilo 29. září 1931. Dělníci postavili nad sloupem dřevěný trojhran a pomocí řetězů ho ve třech částech postupně rozebrali. K překvapení všech byl sloup dutý. Dle názoru účastnících se dělníků mohla dutina vzniknout pouze od dřevěného kmene, který byl při stavbě muk obezděn a později se rozpadl. V okolí stavby bylo nalezeno větší množství lidských kostí a lebek, které byly posléze opět uloženy v blízkosti nově postavených božích muk (směrem k východu). V době výstavby silnice byl sloup odvezen do opravy k sochaři z Prahy. Dutina byla vyztužena železem a vylita betonem. Sloup byl nově instalován dne 23.8.1932. V pozdějších letech byly vedle božích muk vysazeny dvě lípy, které dnes celý sloup téměř zakrývají. V 90. letech 20. století byl v samém sousedství sloupu dosti nešťastně vystavěn dnes již opět nefunkční motorest Rotunda.

Stav z roku 2005 i s motorestem RotundaV článku je zejména čerpáno ze zápisů v kronice obce Buš (Letopisy obce Buše) z let 1928 – 1940. Foto Vojtěch Pavelčík a archiv OÚ ve Slapech n./Vlt.

 

...

Vzduch voda

Poslední komentáře

 • Helena Fedievová přezdívaná Vltavěnka

  Jezdila jsem do Slap k babičce a v létě jsme často byli na Ždáni. Vltavěnku si pamatuji když vybírala ...

  Číst dále...

   
 • Helena Fedievová přezdívaná Vltavěnka

  krásná vzpominka na mladi, ja jezsil na Zdan cca od 64roku a csto jsme ji tam vidavali

  Číst dále...

   
 • Na kole ze Slap do údolí Kocáby

  Děkuji za zajímavý tip na výlet. Není to pro cyklisty typu Třeboňsko. Jeli jsme z Nového Knína ...

  Číst dále...

Poslední inzeráty