Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Oběti 2. světové války ve Slapech

Oběti 2. světové války ve Slapech
Jsou to:
Při nucené práci v Říši zahynul při náletech na Berlín Ludvík Dolanský, narozený v roce 18.1.1922, jediný syn paní Aloisie Dolanské, vdovy po úředníkovi v Praze. Zemřel 31.3.1943 a byl pochován ve společném hrobě obětí náletů na berlínském hřbitově sv. Hedviky. Je zároveň jedinou obětí náletů na Říši z blízkého okolí. Při náletu na Kralupy byl zasypán ve sklepním krytu manžel spolumajitelky vily na Vyhlídce p.Antonín Koťátko, úředník cukrovaru – zemřel.
V pouličních bojích za Pražského povstání padl na barikádě muž přestavlcké rodačky Marty Boučkové rozené Hložkové.
Obětí rasové nenávisti Němců se stala rodina Karpelesova (matka a dcery Anna a Ludmila), rodina nájemce dvora Edmunda Krause, manželka Berta, synové Luděk a Karel a bratr Josef Kraus a potom mladší dcera bývalého pošmistra Huga Lichterstorna Milada, provdaná Tűrková.
Spolumajitel velkostatku a bývalý starosta Egon Bondy utonul při útěku do Palestiny. Dostal se do Bulharska, kde byl krátkou dobu internován, potom se vypravil lodí do Palestiny. Připluli až k pobřeží u Haify, ale správa přístavu je odmítla přijmout. Dlouho manévrovali před přístavem, až se rozhodli vynutit si přijetí výbuchem nálože na lodi. Ta však byla zničena a pasažéry bylo nutno zachránit. Egon Bondy zachránil asi 25 žen a dětí, sám však vysílením utonul. Je pochován v Haifě, kde má pomník.
Na poli u Moravců byl v době Pražského povstání zastřelen německou hlídkou dvaadvacetiletý Jindřich Knebort, který se několik měsíců skrýval v lesích u Kocáby. Neuposlechl výzvy velitele hlídky k zastavení a začal utíkat.
Mezi oběti války nutno též počítat malého Mirka Nerudu, který zemřel po výbuchu miny v květnu 1945, pár dní po osvobození. Minu zanechali sovětští vojáci na korbě uhelného vozu, používali je k rybolovu ve Vltavě. K neštěstí došlo při dětské hře na dvoře domu u Růžičků ( obchod p. Domesa).

Vzduch voda

Poslední komentáře

 • Helena Fedievová přezdívaná Vltavěnka

  Jezdila jsem do Slap k babičce a v létě jsme často byli na Ždáni. Vltavěnku si pamatuji když vybírala ...

  Číst dále...

   
 • Helena Fedievová přezdívaná Vltavěnka

  krásná vzpominka na mladi, ja jezsil na Zdan cca od 64roku a csto jsme ji tam vidavali

  Číst dále...

   
 • Na kole ze Slap do údolí Kocáby

  Děkuji za zajímavý tip na výlet. Není to pro cyklisty typu Třeboňsko. Jeli jsme z Nového Knína ...

  Číst dále...

Poslední inzeráty